E-papieros

Garść informacji o e-papierosie

E-papieros

Garść informacji o e-papierosie

E-papieros to skrótowa nazwa dla papierosów elektronicznych, będących substytutem tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, które, w przeciwieństwie do papierosa tradycyjnego, nie działa samoistnie i żeby z niego korzystać, należy systematycznie zasilać je energią. Nie są to jednak jedyne różnice między tradycyjnym a nowoczesnym papierosem.

Z czego jest zbudowany i jak działa e-papieros?

Wszystkie papierosy, niezależnie od swojego wyglądu, są zbudowane z identycznych, stałych elementów, które umożliwiają e-papierosowi działanie. Do elementów tych należą:

  • ładowana bateria,
  • pojemnik na płyn (liquid), zwany kartridżem,
  • grzałkę, nazywaną fachowo atomizerem.

Czasem zdarza się, że kartridż i atomizer są ze sobą złączone w jeden podzespół i noszą wtedy nazwę kartomizera. Na polskim rynku dostępne są już także e-papierosy nowej generacji, które posiadają bezwatkowe kartridże.

Najważniejszy w działaniu e-papierosa jest płyn. Od jego składu i jakości zależy, jakie wrażenia będziemy odczuwali w czasie „palenia” elektronicznego papierosa. Liquid, produkowany na bazie (zupełnie nieszkodliwego dla ludzkiego zdrowia) glikolu propylenowego, może występować w różnych smakach i zapachach. Na polskim rynku dostępne są także liquidy z nikotyną, której zróżnicowane stężenie pozwala zaspokoić każdy „nikotynowy głód” i daje szansę na rzucenie palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Kiedy chcemy użyć e-papierosa, należy go najpierw włączyć – służy go tego specjalny czujnik. Po jego uruchomieniu zaczyna działać grzałka (atomizer), która nagrzewa się do temperatury ponad 100 stopni Celsjusza. Ciepło to powoduje, że liquid zmienia się w parę wodną. To, czym zaciąga się użytkownik e-papierosa i mgiełka, która się wydziela w czasie jego użytkowania, to właśnie gaz powstały z parowania liquidu.