Zapalenie płuc

Zapalenie płuc rezultatem kataru

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc rezultatem kataru

Wydawać mogłoby się, iż zwyczajny nieżyt nosa nie przynosi ze sobą żadnych komplikacji zdrowotnych. Błędność tego stwierdzenia łatwo zobaczyć na przykładzie noworodków i niemowląt, które przez dopiero kształtującą się odporność są bardziej narażone na groźne powikłania zdrowotne kataru. Najpoważniejszym z nich jest niewątpliwie zapalenie płuc.

Niepokojące symptomy

W jaki sposób katar może sprzyjać zachorowaniu na groźne zapalenie płuc? Nieżyt nosa o podłożu infekcyjnym wywołują bakterie lub wirusy, które uszkadzają delikatną śluzówkę tegoż narządu zmysłu. Dlatego bardzo łatwo dochodzi do przemieszczania się zarazków do dalszych części układu oddechowego, powodując powikłania zdrowotne w obrębie ucha środkowego, oskrzelików, oskrzeli i płuc, a także przyczyniając się do przerośnięcia migdałków. Nie bez znaczenia dla rozwoju bakterii i wirusów podczas kataru jest gęsta wydzielina odkładająca się w drogach oddechowych, która jest dla nich najlepszą pożywką.

Trafnie zdiagnozuj chorobę

Jak rozpoznać, czy niewinny nieżyt nosa spowodował przedostanie się zarazków do płuc? Przy stanie zapalnym pojawia się wysoka gorączka, utrudnione oddychanie i duszności, męczący i suchy kaszel, a także dotkliwy ból w klatce piersiowej. Powyższym objawom zapalenia płuc towarzyszy również złe samopoczucie. Jednak uzyskanie dokładnej diagnozy można uzyskać wyłącznie u lekarza, który w przypadku podejrzenia choroby zaleci wykonanie rtg klatki piersiowej. Warto przy tym pamiętać, iż na niebezpieczne komplikacje zdrowotne, jakie niesie katar, najbardziej narażone są niemowlęta, małe dzieci oraz osoby starsze.

Jak leczyć zapalenie płuc?

Pomimo niezaprzeczalnego faktu, że medycyna jest na coraz wyższym poziomie i jej wiedza na temat skutecznego leczenia poszczególnych schorzeń poszerza się z każdym rokiem, to zapalenie płuc nadal jest jedną z najpoważniejszych chorób. Rodzaj kuracji zależy w dużej mierze od wieku pacjenta i stanu jego zdrowia. W przypadku niemowląt i osób starszych przeważnie wdraża się leczenie szpitalne, ponieważ czasami może okazać się konieczne podawanie tlenu. Rzadko kiedy stosuje się leczenie ambulatoryjne. Jednak bez względu na zaawansowanie choroby podaje się antybiotyki oraz lekarstwa, które mają za zadanie rozrzedzić zalegającą w płucach wydzielinę i przeciwdziałać gorączce.